Gorila

19. listopadu 2010 v 18:47 | Petr |  Gorila
Výška: samci 1,8 m, samice 1,5 m
Rozpětí paží: 2 - 2,7 m
Hmotnost: samci až do 275 kg, samice do 140 kg

Způsob života: Gorily žijí ve skupinách od 3 do 30 jedinců. Proti jiným opicím mají mnohem větší okrsky, které obývají, a tím i menší hustotu populace. Stejně jako u šimpanzů i u goril celá skupina obsazuje a hájí teritorium. Každá ze skupin má nejméně jednoho stříbrohřbetého samce a několik samic. Stříbrohřbetý samec je nadřízen všem ostatním samcům a všem samicím. Jsou-li ve skupině dva stříbrohřbetí samci nebo více, řídí se hodnostní žebříček mezi nimi podle velikosti. Velmi důležité místo v sociálním životě goril zaujímá vzájemná péče o srst. Úzký kontakt a přátelské osahávání mezi zvířaty upevňuje vztahy v tlupě a odbourává napětí mezi jednotlivými členy skupiny. Gorily si každý večer stavějí v korunách stromů hnízdo, kde pak tráví noc. Mláďata do věku tří let sdílejí toto útočiště s matkou. Zdá se, že vedoucí samec spí poněkud odloučeně, na místě, z něhož ovládá celý tábor.
Gorily jsou tvorové denní. Vstávají mezi 6. až 8. hodinou, pak věnují asi 2 hodiny potravě. Přibližně od 10 do 12 hodin odpočívají a sluní se. Aktivní jsou opět mezi 14. a 18. hodinou. K večeru si stavějí nízko nad zemí nebo přímo na zemi hnízda, ve kterých spí.
Přes svou sílu jsou gorily velmi mírumilovné. Ostatních zvířat si nevšímají a neprojevují o ně žádný zájem.

Potrava: Potrava goril je složena výhradně z rostlinných výhonků, lián, bambusu, listí a ostatních částí rostlin s vysokým obsahem celulózy. Zdá se, že gorily v přírodě nikdy nepijí, obsahuje-li jejich potrava dostatek vody.

Imponující chování jako varování: pokud se v tlupě nečekaně objeví cizí samec, může to vyvolat působivou imponující odezvu u vedoucího stříbrohřbetého samce. Vůdce tlupy nejprve vydává řadu výkřiků, které jsou čím dál tím silnější. Výstup vrcholí v okamžiku, kdy se samec vztyčí na zadní nohy v celé své velikosti, překusuje větve a nakonec si začně roztaženou rukou bubnovat na prsa. Pokud celé toto divadlo nepřiměje nevítaného hosta k ústupu, je to pro stříbrohřbetého výzva k útoku. Začne divoce mávat pažemi a zuřivě obíhat kolem svého soka. Útok ale končí těsně před přímým kontaktem. Oba samci stojí proti sobě, dívají se z očí do očí, nos na nose, napřimují se, až jeden konečně odejde.

Rozmnožování: Pohlavní dospělosti dosahují samci v 7. - 8. roce, samice v 6. - 7. roce. Rozmnožují se po celý rok, po 251 - 289 dnů trvající březosti rodí samice jedno mládě.

Ochrana druhu: Ohrožena je jen gorila horská. Ta patří mezi několik zvířat, která jsou tak vzácná, že jsou přísně chráněna a sledována mezinárodními organizacemi na ochranu přírody. V žádné zemi a v žádném případě se nevystavuje povolení k jejich odchytu nebo lovu. Žádná zoologická zahrada nemůže získat toto zvíře z volné přírody legální cestou. Celá populace gorily horské čítá několik posledních rodin - méně než 450 jedinců.
Velice vzácným lidoopem je také gorila nížinná, a proto patří k největším atrakcím zoologických zahrad. Avšak odebrat mládě gorilí matce je nemožné. Návštěvník zoo si neuvědomuje, že za každou dovezenou gorilu byla zabita její matka a obvykle i vedoucí samec gorilí rodiny.
Výskyt: Pralesy od řeky Cross v jižní Nigérii až po ústí řeky Zaire, na východ sahá areál rozšíření přes Zaire, hory Itombwe až k sopkám pohoří Kahuzi a Virunga.Izolovaná populace goril žije i v severozápadní Ugandě v pralese Kayonza.
Chov: V zoologických zahradách patří gorily k nejvzácnějším a nejchoulostivějším chovancům. První potíže při dovozu mladých goril nastávají při přechodu na jinou potravu. Dnešní znalosti o jejich výživě situaci však již hodně usnadňují.
Dříve bylo gorilám předkládáno maso, pečené i smažené pokrmy, prostě jídla podle lidských představ. Není tedy divu, že gotrily v zajetí přežívaly jen několik týdnů.
ZDROJ : WIKIPEDIA.ORG
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama