Jelen

19. listopadu 2010 v 18:55 | Petr |  Jelen
Rozměry
Délka jeho těla činí 170 až 260 cm, kohoutková výška až 150 cm. Hmotnost může dosáhnout u statných samců až 250 kg

Popis
Jelení srst bývá v létě červenavě hnědá a v zimě šedohnědá. Mládě je červenohnědé s bílými skvrnami. Samci mají parohy, které váží i 8 kg; vyrůstají jim od března a plně vyvinuté jsou v červenci, odpadávají jim od února.

Jelen v řece

Rozšíření
Jeho areál rozšíření zahrnuje Evropu, sahá i do severní Afriky, mírné Asie a Severní Ameriky. Americké rasy se nazývají Wapiti.

Stanoviště
Jelen obývá vysoké a rozlehlé, zejména listnaté lesy od nížin až po horskou krajinu. Vyskytuje se po celé republice.
Základem populace jelení zvěře je mateřské stádo. V tomto stádě je matka, jako vodící laň, její letošní či loňský kolouch a další dospívající dcery, které již také vodí své kolouchy. Dcery se zdržují se svou matkou často i přes tři kladení a teprve potom se plně osamostatní a zakládají svá vlastní rodinná stáda. Jelínci se zdržují se svými matkami kratší dobu a většinou od druhého paroží se sdružují do vlastních stád a vytvářejí "pánské" společnosti

Jelení pár

Potrava
Jelen je především býložravec, živí se travou, výhonky, kúrou, houbami nebo lesními plody. Okusem mladých stromků zejména v zimě může jelen (pokud je přemnožen) napáchat dost velké škody

Rozmnožování
Jelení říje probíhá od září do října. Jeleni nepřijímají v době říje potravu a zhubnou téměř na třetinu své hmotnosti tzn. někdy až o 60 kg. Březí samice po zhruba osmi měsících porodí většinou jedno mládě, které kojí asi čtyři měsíce. Mládě se plně osamostatní v jednom roce života, pohlavně dospívá o dva až o tři roky později.

ZDROJ : WIKIPEDIA.ORG
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama