Kočka

19. listopadu 2010 v 18:59 | Petr |  Kočka
Rozšíření a početnost
Současné ostrůvkovité rozšíření naznačuje hranice jejího původního rozšíření od Skotska až do střední Asie a severní Afriky. Na většině evropského areálu se zachovalo v důsledku lovu a přeměny krajiny pouze nesouvislé ostrůvkovité.

V blízkosti lidských sídel je ohrožena křížením s ferálními populacemi domácích koček, v populaci skotských koček může být až 40% kříženců. To snižuje genetickou hodnotu druhu. Kočka divoká trpí i ničením jejího přirozeného prostředí.

Kliknutím zavřete..

Početnost v celé Evropě v posledních letech klesá. Kočka divoká na celém svém areálu není ohroženým druhem, ale z mnoha oblastí vymizela.

V Česku je ohroženým druhem, který žije v početnější populaci nejblíže na Slovensku a okrajově se vyskytuje v lesích na Moravě a několik párů žije i na Šumavě. V Česku je podle vyhlášky 395/1992 Sb. ve znění vyhl.175/2006 Sb. kriticky ohroženým druhem. Kočka divoká je ve smyslu zákona o myslivosti zařazena mezi lovnou zvěř. Vzhledem k jejímu rozšíření je v Česku celoročně hájená.

Velikost
* Hmotnost: okolo 8 kilogramů
* Výška: asi 44 centimetrů
* Délka těla max 80 centimetrů

Zbarvení
Srst má šedou až šedohnědou, mourovatě pruhovanou. U afrických a asijských poddruhů, může být srst nažloutlá nebo načervenalá.


Stanoviště
Charakteristickým životním prostředím kočky divoké evropské jsou nesouvislé listnaté lesy v pásmu bukovém a dubovém. Zvířata se mohou vyskytovat i ve smíšených lesích ve vyšších polohách, ale optimum je ve výšce 200 až 300 m n. m. Zdá se, že limitujícím ekologickým faktorem jejich rozšíření je průměrná výška sněhové pokrývky. Kočka je aktivní za šera a v noci. Přes den se skrývá v dutinách stromů nebo ve skalních štěrbinách, méně často v zemních dírách a vzácně i v opuštěných budovách. Z toho vyplývá, že intenzifikací lesního hospodářství se stav jejího životního prostředí zhoršuje.


Biologie
Kromě doby páření žije kočka samotářsky. Hranice individuálního teritoria, které zabírá asi 50 ha, si značkuje škrabáním stromů nebo trusem. Páří se koncem zimy, v únoru a březnu. Po 63 až 68 dnech rodí ve skrytém pelechu 3 až 5 mláďat, kterým se po 10 dnech otevírají oči a ve stáří 6 až 7 týdnů začínají přecházet na masitou potravu. Zvířata pohlavně dospívají koncem prvního roku života a v přírodě se dožívají 12 až 14 let. Hlavní potravou kočky divoké jsou drobní hlodavci, kteří absolutně převládají zvláště v podzimních měsících, méně ptáci, obojživelníci, hmyz a zřídka i větší savci, jako je např. zajíc polní. Kočka nejčastěji loví kořist na okraji lesních porostů
ZDROJ : WIKIPEDIA.ORG
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♥Stewka♥ ♥Stewka♥ | Web | 19. listopadu 2010 v 19:01 | Reagovat

Krásný blog :))

2 teddy-girl teddy-girl | Web | 19. listopadu 2010 v 19:09 | Reagovat

chci kočku! :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama