kukačka

19. listopadu 2010 v 19:09 | Petr |  Kukačka

kukačka obecná
ZNAKY: Středně velký pták s dlouhým ocasem, jehož silueta za letu se podobá siluetě krahujce. Křídly mává "ploše" a stejnoměrně rychle. Staří ptáci jsou šedí, mají bílé skvrnitý ocas a příčně pruhovanou hruď, mimoto se vyskytují i ptáci červenohnědí. Mladí ptáci jsou příčně pruhovaní i na hlavě a na zádech a jsou šedí nebo hnědí. Sameček se ozývá známým kukaním. Hlas samičky je úplně jiný, tikavý jako hlas krahujcovitých, při vzrušení vydává samička zvláštní prskavé zvuky.
kukačka obecná
PROSTŘEDÍ: Kukačka je výjimečně přizpůsobivá. Vyskytuje se od polopouští přes souvislé listnaté a jehličnaté lesy a horská rašeliniště až k severní hranici lesa. Hojná je všude, kde žijí drobní ptáci a hmyz.
ROZMNOŽOVÁNÍ: Ačkoliv je rozmnožování kukačky důkladně prostudováno, stále ještě není do všech podrobností známe. Samička klade vejce do hnízd jiných ptákůa o potomstvo se pak už dál nestará - říká se tomuto jevu hnízdní parazitismus. Kukačka je dále polyandrická, to znamená, že jedna samička žije na jednom hnízdišti s větším počtem samečků. Samečkové přilétají ze zimovišť před samičkami do svých revírů a lákají protahující samičky svým známým kukaččím voláním. Začátek kukaččího volání se nese jako vlna a šíří se z jižní Evropy na severovýchod; vzdálenost mezi jižním Německem a jižním Finskem urazí tato vlna asi za tři týdny, od poloviny dubna do konce první dekády května. V polovině června kukání ochabuje, nekončí však před koncem července. Když kuká, sedí sameček kukačky na vyvýšeném místě, má svěšené křídla a zdvihá mírně zploštělý ocas.
Samička kukačky klade vajíčka do hnízd různých pěvců. Někdy se splete a vyklade vejce do hnízda nekrmivého ptáka nebo do dutiny datla, kde pak mladá kukačka zahyne. Nemá naději ani ve hnízdě vrabce domácího, protože vrabci ji odmítají krmit. Celkem bylo už zjištěno přes 120 druhů pěstounů, z nichž 20 je pěstounů hlavních. Je mezi nimi rehek zahradní, konipas bílý, linduška lesní a bělořit šedý. Každá samička kukačky klade vejce do hnízda toho druhu, jímž byla sama vychována. Nalezneme-li v jednom hnízdě dvě kukaččí vejce, pak pocházejí od dvou různých kukaček. Když ale pěstouni sedí déle na svých vejcích přichází kukačka pozdě. Kukačka klade vejce do hnízd pěstounů s rafinovanou strategií: Nejdříve, když hnízdo objeví, pozoruje staré ptáky, v nestřeženém okamžiku pak splní svůj úmysl. Pozornost budoucích pěstounů odvede od hnízda často sameček kukačky, který se objeví opodál a přiláká na sebe pozornost všech drobných ptáků z okolí včetně pěstounů. Kdykoliv se totiž kukačka objeví opodál, shlukují se kolem drobní ptáci, rozhořčeně křičí a často na ni útočí. Někdy si kukačka do hnízda pěstounů sedá, u dutin se venku zachytí a mnohé vajíčko spadne na zem a rozbije se, i když má kukaččí vejce silnější skořápku než stejně velká vejce pěvců. Někdy položí kukačka vejce na zem a pak je uchopí do zobáku a uloží do hnízda. Často také vyhodí kukačka z hnízda vejce pěstounů anebo je sežere. Kolik vajec kukačka za sezónu naklade, není dosud známé,mluví se o 5 až 20 vajec na každý pád je období kladení vajec velmi dlouhé a trvá od počátku května do července - tak dlouho, pokud začínají hnízdit pěstounští ptáci.
kukačka obecná
Mnohá vejce jsou kukačky jsou podobná velikostí i kresbou vejcím pěstounů. Mnozí drobní ptáci hnízdo opustí, najdou-li v něm kukaččí vejce jiní ho "hodí přes palubu", další zas navrší na svou snůšku včetně kukaččího vejce nový stavební materiál a na něj pak nakladou nová vejce. Ale dost často cizí vejce přijmou a vysedí ho. Mladá kukačka se obvykle vyklube dřív než její nepraví sourozenci, asi po 11 či 14 dnech sezení. Roste neobyčejně rychle. Dokonce i když se vyklube několik dnů po ostatních mláďatech, brzy je hmotností předhoní. Deset až patnáct po vyklubání se u kukaččího mláděte probouzí "vyhazovací reflex", který je nutí vyhodit z hnízda vše, čeho se dotkne. Tento reflex mizí po třech až čtyřech dnech. Tehdy už mladá kukačka naložila na záda všechny své nepravé sourozence a vyhodila je z hnízda. Ptačí rodiče, kteří pečují pouze o ta mláďata, která jsou v hnízdě, řádění malé kukačky nečinně přihlížejí. Mladá kukačka je právě za chladného počasí nejčilejší, když ostatní mláďata prokřehnou a jejich rodiče se musí na chvíli vzdálit. Naopak při teplotách nad 25 stupňů, kdy jsou "zákonití" potomci čilí, přestává se kukačka namáhat. Když konečně sedí v hnízdě sama, živí se mladá kukačka tolik a roste tak rychle, jako celá kopa dětí. Její dokořán otevřený zobák svítí nesmírně vyzývavě a její prosebný křik je pronikavý. Rychle roste, brzy se osamostatňuje a připravuje se na cestu do Afriky, aniž by kdy poznala své pravé rodiče. Na jich od rovníku se však může setkat s ptáky svého druhu, kteří zde žijí, ale nikdy nepocítí instinkt, nutící je k tahu. Tito ptáci patří k jihoafrické rase naší kukačky obecné. Kromě toho žije v Africe řada druhů kukaček, které jsou s naší příbuzné, ale staví si hnízdo a odchovávají si mladé sami.

Kukačka jižní (Clamator glandarius)
kukačka jižní
ZDROJ : WIKIPEDIA.ORG
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama