Kukačka

30. prosince 2010 v 22:00 | Petr |  Kukačka
Kukačka obecná
l
Středně velký pták s dlouhým ocasem. Samec je šedý, na břiše má příčné proužkování. Samice je naspodu hnědá, někdy červenohnědá s příčně pruhovaným břichem. Mláďata jsou svrchu rezavě bíle šupinatá. Vylíhnuté mládě je zprvu holé, tmavě fialové s oranžově červenou dutinou úst. V letu se podobá menšímu dravci, údery křídel jsou však plošší. Žije v lesích všech typů, v parcích i na loukách se skupinami stromů. Hnízdní parazit. Jednotlivé populace kukaček jsou přizpůsobené jednotlivým druhům druhům hmyzožravých pěvců, jimž samice vkládá do hnízd 15 až 20 vajec. Doba sezení je krátká 12 až 13 dní, pěstouni krmí mládě 21 až 23 dnů a ještě 3 týdny je přikrmují. Je tažná, živí se hmyzem.
O kukačce je známo, že nežije s jedním samečkem v trvalejším páru, ale že navazuje během jara jen kratičké známosti s několika samečky. Asi je to proto, že na nějaké delší námluvy a vztahy nemá dost času. Ona totiž musí hodiny a hodiny vysedávat, číhat, špehovat drobné ptáky, aby do jejich hnízda mohla později vložit své vajíčko.
Kukačka obecná (v hnízdě)
Kukačka obecná (v hnízdě)
Autor: Jiří Formánek
Když přijde její čas ke snášení vajíček, ozve se zvláštním hlasem, kukání zcela nepodobným. Je to takové bublání, na které okamžitě reagují samci kukaček z nejširšího okolí, sletí se k samici a pak se rozpoutá nesmírně zajímavý děj. Samci kukají o překot, do toho se ozývá zvláštní chechtot těch samců a pochopitelně i to bublání samice.
Hlasu samice vysílaného z magnetofonu se dá s úspěchem použít k přilákání samců a jejich odchytu za účelem kroužkování. Účastnil jsem se takového odchytu a je to skutečně vzrušující podívaná. Samci naletují do místa, odkud se hlas samice ozývá, a přitom se mohou chytit do předem nastražené sítě. Říkám mohou, ne každý samec se chytí, protože i přes značnou vášeň nejsou slepí. Naopak jsou značně obezřetní, a tak odchyt ne vždycky skončí úspěšně.
Jak vznikaly nahrávkyZákladní údaje
Zvukový záznam hlasu samce, volajícího v dlouhé ustálené řadě kukání, je velmi jednoduchý. Velkým problémem je však pořídit nahrávku anomálních zvuků obsahujících různé formy koktání. Nezbývá než trpělivě nahrávat z úkrytu na vhodném místě. Nalezení takového místa může trvat i dlouhé hodiny a nemusí se každým rokem povést. Z dlouhého záznamu pak můžeme vybrat jen několik sekund požadovaného signálu. Když z vybraných zvuků sestavíme souvislý zvukový záznam, jsme někdy i jako autoři nahrávky překvapeni neobvyklými hlasy kukaček. Do řady kukání zařazují kukačky jen zblízka slyšitelné zvuky podobné divokému chechtání. Mezi náhodně nahrané zvuky patří jistě i hlas samice. Je to krátká řada zpočátku vyrážených stoupajících a hned klesajících tónů, znějících jako "bibibibibi".Kukačka obecná (Cuculus canorus). Velikosti štíhlé hrdličky. Některé kukačky jsou zbarveny šedě, jiné rezavohnědě. Za letu je nápadný dlouhý ocas, malá štíhlá hlava a úzká zašpičatělá křídla. Vyskytuje se v lesích a hájích, zalétá však také do jiných prostředí. Potrava je výhradně živočišná, požírá i chlupaté housenky. Samice podkládá vajíčka do hnízd drobných pěvců (nejčastěji červenky obecné, dále rehlka zahradního, konipasa bílého, ťuhýka obecného a mnoha dalších). Ze zimovišť v rovníkové a jižní Africe přilétá v dubnu. Odlet starých kukaček začíná na začátku srpna, mladí ptáci odlétají až v září.
ZDROJ : WIKIPEDIA.ORG
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clementmen Clementmen | E-mail | Web | 16. prosince 2018 v 22:22 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

2 kamagra oral kamagra oral | E-mail | Web | 29. ledna 2019 v 18:45 | Reagovat

I love the data on your web site. Thanks a ton!
jelly
<a href=http://kamagra-oral-jellies.com/>kamagra shop deutschland</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama